Apģērba formu uztvere

Oskars Priede, September 2, 2015

Vai esat kādreiz aizdomājies, kāpēc policisti, militāristi, piloti, apsargi, politiķi, banku darbinieki, advokāti un līdzīgu profesiju pārstāvji ģērbjas formās vai kostīmos (uzvalkos)? Ir ļoti pierasts šos profesionāļus redzēt amatam atbilstošā apģērbā. Kādēļ tas ir tieši tāds?

Ja raugāmies uz cilvēku, viņam mugurā esošais apģērbs tēlam piešķir noteiktu formu. Šis bloga ieraksts ir par apģērba formu uztveri un par to, kā to izmantot savā labā, iejūtoties runātāja lomā prezentācijās vai publiskas uzstāšanās reizēs.

 

Man ir bijušas daudz vērtīgu sarunu ar manu kolēģi stila konsultanti Ingrīdu Latišu par apģērba formām un to, kā tās uztver apkārtējie. Publiskas runas gadījumā – klausītāji. Ingrīdas dotā formula, kas balstīta uz pētījumiem, ir gaužām vienkārša: tu stāvi pie sava drēbju skapja un jautā sev – “kāds ir mans dienas mērķis?”. Atkarībā no atbildes tu izvēlies apģērbu, kas atbilst vienai no trijām formām – kvadrāts, trijstūris vai aplis (skat. attēlu).

 

Ja, atbildot uz sev uzdoto jautājumu par dienas mērķi, jūtiet, ka būs nepieciešams kādu pārliecināt un ietekmēt, pār kādu dominēt, aizstāvēt savu viedokli vai projektu, jāizvēlas apģērbs, kas atbilst kvadrāta formai. Kostīms. Kostīms (vīriešiem saukts par uzvalku) ir apģērbs, kas rada vislielāko ietekmi uz klausītāju vai sarunas biedru, jo cilvēku zemapziņa to asociē ar lielu, fiziski stipru personāžu, tādu, kurš var uzņemties līderību un vadīt. Šo kostīma ietekmes efektu dod “ierāmētie” pleci, kā arī apģērba viengabalainība auduma tekstūras un krāsas ziņā.

 

Nedaudz atvieglināts taču joprojām ietekmīgs tēls ir izveidojams, izvēloties trijstūra formu. Šajā gadījumā tiek ņemta žakete (bet ne uzvalka žakete!), pie kuras piekombinējamas labas kvalitātes bikses, svārki, kleita. Ir pieļaujami arī klasiskas krāsu gammas džinsi. Trijstūra formas priekšrocība ir tā, ka ietekme uz citu cilvēku zemapziņu saglabājas salīdzinoši augsta (to dod ierāmētie pleci), taču, pateicoties sajauktajām krāsām un dažādajām audumu tekstūrām, koptēls ir mazāk “stīvs” un iedrošina apkārtējos uzsākt ar jums komunikāciju. Parasti žaketes krāsa ir atšķirīga no apakšējās daļas apģērba. Ieteikums būtu aprobežoties ar divām krāsām (piem., pelēka žakete un melni džinsi kombinācijā ar melnu kreklu), taču arī trīs krāsu kombinācija ir pieļaujama (piem., pelēka žakete, zili džinsi, balts krekls). Šad un tad varam novērot arī vienas krāsas kombināciju, piemēram, melna žakete ar cita auduma melnām biksēm un melnu džemperi.

 

Jau varat nojaust, kāds apģērbs veido trešo formu – apli. Tas ir viss pārējais, kas pieguļ ķermenim un kas neizceļ plecu līniju: krekls, t-krekls, blūze, džemperis, topiņš utt. Koptēlam piemīt salīdzinoši mazāka ietekme, nav dominances. Ieteicama forma brīvajam laikam, mājām un rutīnas darbam birojā.

Jāpiezīmē, ka apļa forma ir raksturīga atsevišķu jomu pārstāvjiem arī reizēs, kad būtu jāizvēlas kvadrāts vai trijstūris. Tā ir jomas īpatnība, kuru jāzina un ar kuru jārēķinās. Spilgts piemērs – jaunuzņēmumu jeb strart-up vide. Šajā lokā cilvēki, pat kāpjot uz skatuves, nevilks uzvalku vai žaketi, bet gan t-kreklu vai sporta džemperi ar kapuci. Uzvalks savā ziņā tiek asociēts ar nepieklājību vai nevajadzīgu vēlmi izcelties.

 

Tradicionālajās jomās un industrijās, ja jāuzstājas publiski vai ja jāvada sapulce, rekomendēju izvēlēties vienu no divām formām – kvadrātu vai trijstūri. Aplis derēs biroja darbam, kad nav jāsatiek klienti vai jāvada sapulces. Tāpat aplis ir rekomendējam forma mājas videi, ballītēm utt.

 

Esmu pārliecināts, ka tagad, zinot šo pieeju, jūs variet itin viegli apjaust, kāpēc tiesībsargājošo institūciju darbinieki, politiķi, advokāti un citi iepriekš minētie valkā kvadrātu.

 

Pārskatiet savu garderobi, zinot apģērbu formu uztveres principus, un ieviesiet tajā izmaiņas, ja nepieciešams. Ja seciniet, ka garderobē iztrūkst kvadrāta, aicinu investēt tumši zilas krāsas kvalitatīvā kostīmā. Tas noderēs ļoti dažādās dzīves situācijās – prezentācijās, sapulcēs, pieņemšanās, banketos, kā arī dažādos priecīgos un ne tik priecīgos dzīves svarīgajos brīžos.

Atpakaļ uz blogu